Jdi na obsah Jdi na menu

Uhlí a lidé kolem něho

12. 6. 2020

Toto číslo časopisu se krom jiného věnovalo hledání pachatelů atentátů na R. Heydricha a na jeho pohřeb. Krom těchto událostí přineslo například i zajímavý článek, věnovaný lidem okolo uhlí... kolik tato profese asi obnášela dřiny?

img_20200612_195525_hht.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Vladimír Hipman: Strojvedoucí

 

 

UHLÍ a lidé kolem něho

"Tratí vedoucí z uhelné oblasti do velkoměsta supí lokomotiva táhnoucí za sebou řadu vrchovatě naložených vagonů. V tutéž dobu duní po silnici Dieslovy motory obrovských automobilů s jedním či dvěma přívěsnými vozy a proti proudu řeky se namáhavě dere člun, vlekoucí nákladní loď. Na všech je totéž zboží: černé diamanty - uhlí. Nedovedeme si už ani představit život bez uhlí, bez něhož by vyhasla ohniště v továrnách, elektrárnách, plynárnách, nemocnicích a domácnostech. Právě ti nejpotřebnější by cítili nejtíže jeho nedostatek, ačkoli právě oni jsou převážně účastněni na jeho opatřování a rozdílení. 

img_20200612_164718.jpg

 

 

 

 

 

 

Odvažování uhlí na nejmenší dodávky.

img_20200612_164724.jpg

 

 

 

 

 

 

Na uhelném skladišti nákladového nádraží.

Na dolech pracuji dnem i nocí horníci na těžbě uhlí. Na silnicích a železničních tratích pracují dnem i nocí dělníci na jeho dopravě, která musí být udržována stůj co stůj. Stačí malý defekt nebo obtíže  počasí a cesta hned trvá o několik hodin déle. Ucpaný přívod benzinu nebo nafty může způsobit několikahodinovou opravu. Samovznícení zapařeného uhlí znamená vážné nebezpečí. A řízení naloženého automobilového vlaku, který naložený váží i třistapadesát metrických centů, znamená obrovskou zodpovědnost. Uvědomíme si to nejlépe, když si představíme, že takový automobil rovná se vahou přibližně dvaceti pěti osobním automobilům celkem se stem lidí posádky. A přece jsou všichni lidé zaměstnaní  dopravou nebo rozdělováním uhlí hrdí na svoji práci, protože vědí, že pracují pro celek.  

img_20200612_164737.jpg

 

 

 

 

 

 

Dělníci  při vykládání železničního vagonu.

img_20200612_164747.jpg

 

 

 

 

 

 

Automobilový transport na cestě do velkoměsta.

img_20200612_164757.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Dělníci z velkoměstských uhelných skladů.

 

V uhelných skladech rozvažují dělníci uhlí do pytlů i na povozy, aby se mohlo dopravit ke spotřebitelům. Větší množství jsou rozvážena auty nebo koňskými potahy, menší si odvážení spotřebitelé sami. V uhelných skladech neznají rozdílů mezi zbožím pro bohaté a chudé. Všichni si kupují totéž: uhlí - teplo.

Černé diamanty. Staly se prostředkem k obživě mnoha tisíců lidí. Horníci, pradláci, železničáři, topiči, strojníci, lodníci, řidiči, skladači, vážní, hlídači mají jedinou snahu. Opatřit svým spoluobčanům uhlí. Vědomi odpovědnosti, kterou nesou a odvahu podstupovat všechny práce s opatřováním uhlí spojené, jsou obsaženy v jejich pozdravu: Zdař Bůh!"

img_20200612_164803.jpg

 

 

 

 

 

 

Výdej uhlí drobným spotřebitelům

 

img_20200612_164808.jpg

 

 

 

 

 

Vykládání uhelných vozů na nádraží

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář