Jdi na obsah Jdi na menu

Jen pro pilné ruce

7. 6. 2020

Časopis JAS (rodinný obrázkový týdeník) uvedl na poslední stránce tři vestičky. Jak se vám líbí? :)

img_20200607_141122.jpg"Nic není krásnějšího a modernějšího, jako taková pěkná, podařená, ručně pracovaná halenka nebo vestička. Pletené nebo háčkované halenky již delší dobu móda propaguje. Vesty ve formě jak je vidíte na obrázcích, jsou novinkou. Halenky pletou se a háčkují opět řídkým, tak zvaným krajkovým vzorem. Pracují se z tenké vlny, nebo z tenké příze nebo bavlny. Vzory jsou různé. Stejně krásná jest halenka z docela jednoduchého dírkovaného vzoru háčkovaného, jako halenka ve vzoru pracovaného na způsob bruselské krajky. 

Vesty, jak jest vidět na obrázcích, jsou dlouhé něco málo přes boky, jsou přiléhavé, bez pasu. Většinou jsou bez límečků. Místo límečků lemujeme vestu u krku buď barevnými obháčkovanými kroužky, nebo různobarevnými háčkovanými vějířky. 

Na obrázcích první vesta jest háčkovaná, docela jednoduchým vzorem, druhá jest pletená.

Háčkovaná vesta má tento vzor: 3 nebo 5 dlouhých sloupků píchá se do jednoho místa a pak následuje jedno řetízkové očko. Tak pokračuje celá řada. Druhá řada háčkuje se právě tak, avšak dlouhé sloupky píchají se vždy do řetízkového očka. Tím vznikají řady malých vějířků, střídavě nad sebou umístěných.

Vzor druhé vesty se dá snadno z obrázku odkoukat. První vestu ozdobíme droboučkými, pestře vyšitými kvítečky a těmitéž barvami obháčkujeme řadu kroužečků, kterými olemujeme okraj u krku. Druhá vesta zapíná se na řadu knoflíků. Jedinou ozdobou jest velká květinová tufa v odlišné barva."

img_20200607_133536.jpgimg_20200607_133540.jpgimg_20200607_133544.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář