Jdi na obsah Jdi na menu

Ruční práce ze zbytků

10. 6. 2020

Na českou vynalézavost si nepřijde ani nedostatek materiálu... a jelikož jsme odjakživa národ tvořivý, tak i za války mohla vznikat skvostná dílka, krásná právě ve své jednoduchosti. Třeba vás inspirují i dnes ;)

img_20200610_131210_hht.jpgimg_20200610_131047.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruční práce ze zbytků

"Všechny ženy milují práce, při nichž mohou uplatnit svou vynalézavost a fantasii. Abychom podnítili jejich chuť do práce, přinášíme zde vzory ubrusů zhotovených z větších a menších zbytků organdi a plátna. 

Čajový ubrus z organdi

img_20200610_131055.jpgPříprava: Čtverec růžového nebo bleděmodrého organdi. Bílá líčka hedvábná. Modrá nebo růžová bavlnka.

Provedení: Organdi na okraji zahneme a našíváme první řadu líček modrou bavlnkou, abychom přichycovali i zahnutý okraj. Další řady klademe vedle sebe. Monogram je proveden stejným způsobem a také vnitřní ozdobný čtverec.

 

Plátěný ubrus s aplikovanými květy

img_20200610_131059.jpgPříprava: Dva čtvercové zbytky plátna bílého a dva plátna žlutého. Zbytky pláten a kretonů různě květovaných a vzorkovaných. Na vyšívání zbytky perlové zelené příze dvou odstínů.

Provedení: Čtvercové kusy sešijeme a švy rozžehlíme. Na sestavený ubrus nakreslíme vzor, podle kterého aplikujeme obnitkou květy ze vzorkovaných látek. Stonky a lístky vyšijeme stehem pevným perlovou přízí ve dvou odstínech zelené barvy. Okraj ubrusu začistíme paspulkou sešitou ze šikmě střižených proužků vzorkovaných látek. 

Ubrus s proužkovaného plátna

img_20200610_131104.jpgPříprava: Větší zbytky proužkovaného plátna červenobílého a modrobílého a čtverec plátna bílého.

Provedení: Z proužkovaného plátna nastříháme podle vzoru pruhy a čtverečky a sestavíme do parketového vzorku. Sestehujeme a na stroji sešijeme. Přisadíme ke střednímu bílému čtverci. Okraj ubrusu ručně obroubíme. 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář