Jdi na obsah Jdi na menu

Jste připraveni?

8. 6. 2020

img_20200608_124704.jpgFatra bývá považována za prvního zpracovatele plastu na našem území. Byla založena v roce 1935 koncernem Baťa na přímý popud Ministerstva obrany. Prvními výrobky byly pryžové hračky, technická pryž, ochranné oděvy a hlavně ochranné masky. Těm se bude věnovat náš článek. 

Velkoplošnou reklamu jsem objevila v 52. čísle ročníku 1937. Mílovými kroky se blížil nový rok, který se nesl v duchu velkého napětí mezi Československem a Německem a gradoval Mnichovskou dohodou, která nás připravila o část pohraničí, Sudet. Strach z blížící se války už byl všudypřítomný, i když v tuto dobu lidé stále doufali, že se válečnému konfliktu podaří zabránit. Od konce 1. světové války neuplynulo ještě ani 20 let a mnozí měli tuto válku v živé paměti. Není proto divu, že na základě těchto zkušeností chtěli být připraveni...

Co se tedy v dobovém tisku psalo o protiplynové masce "FATRA-C"?

 

"Všechny evropské státy vydaly již zákony na ochranu civilního obyvatelstva proti plynovým útokům. Zákony samy však nechrání. Tak jako vzrostlo nebezpečí leteckých útoků, tak také vzrostla technická ochrana proti nim. Naše protiplynová maska FATRA patří mezi nejdokonalejší na světě. V této masce dostalo se obyvatelstvu našeho státu bezpečného prostředku proti útoku každým plynem.

Ale chránit vás může jenom ta maska, kterou v případě nebezpečí máte doma.

Maska FATRA byla vyzkoušena ve statisících případů skutečného nebezpečí. Civilní protiplynová maska byla až dosud také hospodářským problémem. Podařilo se nám zorganisovati její výrobu tak, že maska FATRA patří mezi nejlepší a nejlevnější masky na světě.

Co učiníte pro zabezpečení svého života ve chvíli nejvážnější?

Nečekejte až na chvíli nebezpečí. Ztráty, které z toho hrozí, by byly nenahraditelné.

Život každého občana jest dražší než toto vydání na osobní bezpečnost.

img_20200608_124711.jpg Z vědeckých posudků odborníků o protiplynové masce FATRA:

+ PROF. INŽ.Dr. MONT. AL. PARMA (profesor vysoké školy báňské, Příbram)

Ve všech provedených zkouškách civilní maska FATRA bezvadně vyhověla, takže možno úhrnem říci, že jest provedena velmi solidně a odborně.

+ PROF. MUDr. J. A. ČANČÍK (přednosta hyg. ústavu lék. fakulty Karlovy university)

Používal jsem civilní masky FATRA s cvičnými filtry po dobu až 3 hodin a nezjistil jsem žádného škodlivého účinku, takže ji mohu prohlásit za plně vyhovující stránce hygienické.

+ PROF. Dr. VÍTĚZSLAV VESELÝ (profesor vys. školy technické v Brně)

Vyzkoušel jsem Vaši masku "C" a shledal, že je vyrobena z nejlepšího materiálu, dokonale a těsně přiléhá, takže poskytuje spolehlivou ochranu, má co nejmenší škodlivý prostor, nepatrný vdechovací odpor, velká zorná pole, jež připouštějí široký rozhled, má zařízení pro dokonalé odslinění, velmi snadno se nasazuje a pohodlně se nosí, aniž překáží při vykonávání jakékoliv práce. Vaše maska "C" je dokonalá maska lidová, kterou mohu každému vřele doporučit.

+ PROF. Dr. INŽ. CYRIL KRAUZ (profesor vysokého učení technického)

Všechen materiál, z kterého je maska FATRA-C zhotovena, je bezvadný a jeho zpracování je velmi pečlivé. Maska je rekordně lehká, neboť váží pouhých 291 gramů. Svému účelu vyhovuje velmi dobře, majíc veškeré podmínky správného těsnění a neprodyšnosti, jsouc nepromokavé a netrpíc vlhkostí. Oba její ventily, t. j. vdechový i výdechový, fungují zcela bezvadně a jsou snadno vyměnitelny. Zvlášť sluší vyzdvihnouti tyto její přednosti: Jsouc zhotovena celá z pryže t. j. materiálu velmi poddajného i hygienicky nezávadného a jsouc vyzbrojena upínacím zařízením, jednoduchým a velmi účelně vyřešeným, dosedá maska na hlavu dokonale, aniž by na pokožku tlačila a na ni nepříjemně účinkovala. Masku je možno snadno a rychle omývati a asanovati. Celkový vnitřní prostor masky "C" a tedy i její mrtvý prostor je snížen na minimum. S odvětráním masky souvisí i jednoduchý a nepřetržitý způsob odmlžování skel zorníkových proudem čerstvě přiváděného vzduchu.

+ PROF. MUDr. K. HORA (mimořádný profesor Masarykovy univerzity v Brně)

U předložené masky typu "Fatra-C" si zvláště cením toho, že lícnice již přihlížejí k nejnovějším poznatkům  o tvaru měkkých částí obličeje a proto její škodlivý prostor je podstatně menší než u jiných druhů. Také je pamatováno na to, aby těsnící plocha v dolejších oddílech lícnice byla dostatečná. Zasahuje tu vhodně dozadu, čímž se zvyšuje bezpečnost masky tohoto typu. Z uvedeného vyplývá, že v konstrukci této masky byl učiněn další krok kupředu, neboť maska je spolehlivá, bezpečná a pohodlná.

Nejlepší protiplynová maska "FATRA-C" je z nejlevnějších na světě. 

Maska FATRA s filtrem proti všem bojovým látkám, v pevném plechovém pouzdře, úředně přezkoušená, stojí včetně poplatků a daně z obratu: Kč 69,-

Vyžádejte si předvedení masky "FATRA" u našich zástupců nebo v naší továrně v Napajedlích a bezplatný výcvik v užívání masky ve všech našich stabilních i pojízdných zkušebnách."

img_20200608_124719.jpg

 

 

Tato ochranná značka je jedna z prvních šesti ochranných známek registrovaných v roce 1937

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář