Jdi na obsah Jdi na menu

Dětský pokoj

6. 6. 2020

Z čísla časopisu Eva, které je celé věnované dětem a péči o ně, vybírám článek o zařízení dětského pokoje. Jeho přepis je citován níže. Jedná se o projekt bytového architekta Josefa Hesouna, který navrhl například interiér slavné funkcionalistické Fričovy vily. 

"Těm, kteří mají možnost zřídit svým dětem dětský pokoj, doporučuji upřímně, aby volili všechno vesele a veselé. Je to nový člověk, pro kterého pokoj zřizujeme, který nemá dosud starostí, neusazujme ho proto do chmurných barev, do nádherných dřev, na které si nesmí sáhnout bez okřiknutí dej pozor, do přepychovým textilií, které se nesmí zamazat.

Doporučuji provést zařízení dětského pokoje buď

1. v měkkém dřevě lakovaném nebo napouštěném

2. v dubu přírodním nebo ve světlých dřevech zdějších (javor, modřín).

Všechny rohy mají být zakulaceny nebo alespoň mají mít hrany sraženy, neboť každá rána bolí, ale ta o ostrý roh má účin ještě větší.

Lze počítat se základní kostrukcí nábytku tak, aby se i odrostlejšímu dítěti hodil pro obývání. Postýlka, zahrádka a malá školní lavice jsou částmi dětského pokoje, které v žádném případě nejsou definitivními. Coutch pro ošetřovatelku, prádelník, šatník, stůl pro převinování (po odejmutí čalounu), etáže, záclonovina, linoleum, černá tabule na psaní, svítidla, to všechno je možno konstruovat tak, aby dítě až do svých studentských let mohlo nábytek použít. 

Na podlahu doporučuji korek, není studený a je snadno čistitelný, malbu proveďte bez malovánek, nekažte dítěti vkus špatnými představami o slonu, ptáčcích, pejskovi a kachničce - záclony hladké, bez všívaných výjevů ze života. 

K obrázkům: dětský pokoj u dra N. K., provedený z hlazeného přírodního dubu a kombinovaný látkovým tiskem - bílé puntíky na červeném poli. Převinovací stůl má na voskovaném plátně kresbu, právě takovou, jaká být nemá. V tom případě to nevadí - protože dítě při převinování si ještě kreseb pod sebou nevšímá."

img_20200606_182204_hht.jpgimg_20200606_182213_hht.jpgimg_20200606_182224_hht.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář